Fuar takvimi olarak yılın yoğun bir dönemi olan Nisan ayında küresel çapta iki büyük fuar New York Auto Show ve Shangai Auto Show peşi sıra geliyor. Dünyanın ikinci büyük ve iştahı kabarık ekonomisi Çin’in en büyük kenti Şangay’da düzenlenen fuarda Avrupalı üreticilerin Çin’e özel sergiledikleri modeller, eski kıta ve komşusu bizim pazarımız için de işaretler veriyor.

Çin pazarının önemli oyuncularından PSA grubu 2014’ten bu yana devam eden yeni plaftormlar, motorlar, şanzımanlar ve modellerle desteklediği atılımı Citroën C5 Aircross modeliyle sürdürüyor. Peugeot 3008 ile bir çok ortak bileşen paylaşan C5 Aircross’un önemli bir farkı var; günümüz maliyet odaklı üretim koşullarına uyarlanmış Hidro-pnömatik temelli süspansiyon sistemi. Citroën bu sisteme “Progressive Hydraulic Cushions” ismini vermiş ve gazlı, yaylı amortisörlerin görevini iki parçadan oluşan hidrolik sisteme devretmiş. Dinamik sürüşlerdeki tepkilerinden ziyade her türlü yol koşulunda durağan ve dengeli yani konforlu gövde hareketleri sergileyemesiyle ün yapmış Citroën bu alanda ara vermek zorunda kaldığı altyapısal bileşenlerine bu sistemle bir nevi kavuşmuş oluyor.

Çin pazarı için EAT8 şanzıman, plug-in Hybrid altapı ile desteklenmiş e-AWD sistemi, 165 ve 200 beygir güç seçenkleriyle 1.6 turbo benzinli motorlar sunacak olan Fransız üretici, C5 Aircross ve birlikte gelecek yeni süspansiyon için Avrupa’nın 2018 ikinci yarısına kadar beklemesi gerektiğini de bildirmiş.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here