CES fuarında otomobil görmeye pek alışkın değiliz. Görsek de vurgulanan kısmı mekaniğinden ziyade “oyuncaklı” tarafı olur, burun kıvırırız. Bu sefer gösterilen şey üretim tekniği olunca antenlerimiz dikiliverdi: Üç boyutlu yazıcıdan ilk kez metal bir araba çıkarılabildi!Püskürtülen metal tozlarına lazer ile noktasal hassasiyette kaynakçıklar yapılarak üretim yapılması yeni değil. Ama bunu otomobil ölçeğinde yapmak çok maliyetli, büyük parçaların imali çok uzun sürüyordu. Divergent Blade ismi yakıştırılan bu araba durumun artık değiştiğinin ispatı.CNC makinesinde yapılamayacak, döküm ile bile çok zor üretilecek yekpare süslerle ipuçları verse de asıl numara, şık mor kabuğunun altında saklı.Ek yeri yok! detaylar heykel kalitesinde… Bunun böyle olması,  sadece estetik meraklılarını cezbetmek için değil; geleneksel üretim tekniklerine nazaran müthiş bir ağırlık tasarrufu da sağlanıyor. Burada dikkat çekilmesi gereken öncelikli husus mukavemet. Metallere kaynak yapılırken kaynaklı kısmın zayıf alan olacağı bilinir, binecek yükün açısını hizalamak için daha çok metal/daha kalın profil kullanılması gerekir. Tabi üretim için gereken hattın da ayarlanması lazımdır: Pres ile tek parçadan yapılacak hareketli aksam bileşenleri için de dayanıklı tasarım yapmak mecburidir. Parça bilgisayar modellemesinde ayarlanabilecek halden çok daha etli, iri olmalıdır. Döküm ise bambaşka macera. Egzotik alaşımlar kullanılmadıkça hiçbir avantajı olmaz…

Divergent Blade’in süspansiyon salıncağı resimde görülüyor. Kuş kemiği gibi. İçi boş, “organik” şekiller tercih etmek mümkün. Bu teknikle hazırlanana parçaların verimliliğe katkısı daha evvel Boeing uçakların  flap menteşelerinde ispatlanmıştı. Aynı malzeme ve aynı mukavemette %60 daha hafif menteşe üretilebilmişti.

Ridler ödülü alırdı.

Malzeme seçimi illa ucuz çelik veya alüminyum olmak zorunda değil elbette; bu çift kişilik spor arabanın iskeletinde gördüğünüz gibi karbonfiber takviye çubuklar mükemmel hassasiyetle yerleştirilerek en ufak gerilmenin dahi önüne geçilebiliyor.Bu araba, iki kişilik bir hayal olmanın ötesine geçmiş vaziyette. Peugeot ile anlaşılmış. Ve üretim modeli bir 308’i alarak üzerindeki parçaları 3D yazıcıdan tekrar üretmişler. Sonuç kompakt gövdeli bir aile arabasında, sadece çelik kullanılarak -200 kilo!

Fabrikalardaki üretim bandının değişeceği, ciddi yatırım yapıldığı takdirde karşılığının ziyadesi ile alınacağı ortada.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here