Lityum elementinden mamul yüksek kapasiteli pilleri büyük hacimlerde üretebilen firma sayısı pek az; Samsung ve LG iki büyük baş ve Avrupa’da pille elektrikli otomobil üretmeye çalışan müşterilerine kolaylık olması için yatırımlarını bu pazara yönlendirmiş durumdalar. Çinli BYD yaptığı üretimle kendi ürün gamını beslerken Panasonic, Tesla ortaklığı ile ABD’deki Gigafactory pil fabrikasını kurdu.

Reuters ajansının servis ettiği dökümanlardan anladığımız üzere, CATL (China’s Contemporary Amperex Technology Ltd) Lityum bazlı pil üretim miktarını geçtiğimiz yıla nazaran iki misli arttırmış, hisselerini dörde katlayarak değerini Ekim 2016 itibarıyla 11 milyar beşyüz milyon Dolar’a ulaştırmış.

Bu büyüme hızını koruyarak kapasitelerini 2020 itibarıyla Amerika’daki Tesla fabrikasının üzerine çıkartmak hedefleri. Şimdiden pil üretim kapasitesi LG’yi geçen CATL hamlesi, hem rekabeti arttıracak, hem de kaynak tüketimini hızlandıracak.

Bakalım gerçekten Beyaz Adam’ın paranın yenmez olduğunu anlaması için son ağacı kesmesi, son hayvanı öldürüp son dereyi kurutması mı lazım?

Uguh!..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here