• Türkiye’de Duster ile 2013’ten beri 4×4 modeller arasında en çok satan marka olan Dacia, beklenen otomatik vitesli modeli Duster EDC’yi pazara sunuyor.
• Duster EDC (Efficient Dual Clutch) standart donanımı artırılmış Blackshadow özel donanımıyla geliyor.
• Duster’ın otomatik vites versiyonu Türkiye’de yalnızca 4×2 önden çekiş olarak sunulacak. 4×4 engelinin sebebi, EDC şanzımanın arka aksa güç yönlendirmek üzere tasarlanmamış olması. Duster’ın hem 4×4 hem otomatik şanzımanla sunulduğu Doğu Avrupa pazarlarında bu iş için 1.6 atmosferik benzinli motor ve CVT şanzıman kullanılıyor.
• Duster EDC günümüz yeni ihtiyaçlarına yönelik opsiyonlara kavuşmuş: Media Nav Multimedya ve Navigasyon Sistemi, Geri Görüş Kamerası…
• Yalnızca Duster EDC modeliyle sunulacak Blackshadow özel serisinde Look Paket, Hız Ayar ve Sınırlayıcı, Deri direksiyon standart donanım olarak sunuluyor.
•  Duster 1.5 EDC 4×2 110bg Blackshadow 10 Nisan tarihinden itibaren Türkiye’de 82.900TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Dacia markasının uzun süredir beklenen otomatik vites seçeneği, grubun üst markası Renault’dan temin edilen EDC şanzımanla geliyor.  Sandero Easy-R yarı otomatik vites seçeneği ile otomatik vites pazarına giriş yapan Dacia, Duster EDC (Efficient Dual Clutch) Blackshadow özel serisi ile birlikte otomatik vites konusundaki alternatifsizliğini de son veriyor.

2013 yılından beri Renault modellerindeki kullanımından yakından tanıdığımız 6 ileri oranlı, çift kavramalı EDC şanzıman, otomatik vitesin kullanım kolaylığını düz vitesten bile daha düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyonları ile bir araya getiriyor.


Duster 4×2 1.5dCi EDC 110bg donanım ve motor seçenekleri
Dacia Duster 4×2 1.5dCi EDC 110bg Laureate ve Blackshadow EDC olmak üzere iki versiyon olarak Türkiye’de pazara sunuluyor.

Laureate: ABS, ASR, AFU, yokuş kalkış destek sistemi, 4 hava yastığı, elektrikli dış dikiz aynaları, sürücü tarafı tek dokunuşlu elektrikli ön ve arka camlar, alüminyum alaşım jantlar, yol bilgisayarı, 1/3-2/3 katlanabilir arka koltuk, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve direksiyon.
Opsiyon: Media Nav, hız ayar ve sınırlayıcı, dış donanım aksesuar paketi, arka park sensörü, geri görüş kamerası, siyah alüminyum jantlar.

Duster Blackshadow özel serisi: Duster 1.5 dCi EDC otomatik vites seçeneğini, özgün bir dış tasarıma sahip Black Shadow özel serisi ile müşterilerinin beğenisine sunuyor. Laureate versiyonuna ek olarak Look Paket, deri direksiyon, hız ayar ve sınırlayıcı ve Blackshadow özel tasarımları.

Bu yeni seride ön ızgara, yan ayna kaplamaları ve orta panel parlak siyah. elmas efektli 16 inçlik siyah alaşımlı jantlar ve siyah kapı eşikleri yer alıyor. Duster Black Shadow’da krom ön ve arka koruma plakaları ve tavan barları da bulunuyor.

Dacia satışları markanın 2004’te Renault Grubu çatısı altında lanse edilmesinden bu yana dünyada ve Türkiye’de sürekli artış göstermiş. Dacia markası 2004 yılında Türkiye’de ilk modelinin lansmanıyla birlikte pazarda her yıl giderek güçlenmiş; %0,4 ile başlayan pazar payı oranı 2017 Mart ayı itibariyle %5,6 seviyesine gelmiş. 2016 yılında global Dacia satışları 584 bin 219 adede ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüme kaydetmiş. Türkiye’de ise, 2016 yılını 47 bin 529 adetlik satışla toplam pazarda yüzde 4,8 pazar payı ile tamamlamış ve marka sıralamasında 8. sırada yer almış.

Dacia’nın, Renault Grubu markası olarak lansmanından bugüne dek geçen 13 yıl süresince Avrupa’daki otomatik vites pazarı büyüdü. Türkiye pazarında 2016 yılında otomatik vites oranı binek otomobil satışlarının yüzde 57’sine denk geliyor (C SUV segmenti yüzde 55). Dacia markası yükselen otomatik vites pazarına biraz geç de olsa önemli teknik avantajları barındıran EDC şanzımanla iddialı bir giriş yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here