Gerçek bir zaman makinesi! Hollywood’un meşhur ettiği belki de en özel otomobil DeLorean DMC 12. Kanat kapılar, paslanmaz çelikten mamul boyasız gövde, Giugiaro tasarımıyla bambaşka parlıyordu.

Paslanmaz çelik kapılar harika görünüyor ve duvar dibi gibi dar park alanlarında rahat açılıyordu. Garaj dostu.
Paslanmaz çelik kapılar harika görünüyor ve duvar dibi gibi dar park alanlarında rahat açılıyordu. Garaj dostu.

Lotus Esprit benzeri fiberglas şaseli araba, paslanmaz gövde parçalarının ağırlığını kaldırması beklenen 90 derece V açılı 6 silindirli motoru ile muhteşem tasarımın çağrıştırdığı hızlanmayı veremiyordu: 130 BHP ve bununla beraber gelen yaklaşık 10 saniyelik 0-100km/s hızlanma süresi manuel modele aitti. Emisyon salınımı için katalitik konvertörlerin eklenmesi ve Amerikan müşterilerin otomatik vites ısrarı durumu daha vahim hale getirdi. Tıpkı VW-Karmann Ghia gibi, dönemin süper performans otomobillerinden farksız görünmesine rağmen yarışmaya kalkanlar “mağdur” olacaklarını biliyorlardı…

Tabi yukarı açılan kapı demek, takla atan arabadan inememek de demek. Öyle bir durumda araçtan çıkmak için ön camı kırasınız diye imdat çekici standart donanımdaydı.
Tabi yukarı açılan kapı demek, takla atan arabadan inememek de demek. Öyle bir durumda araçtan çıkmak için ön camı kırasınız diye imdat çekici standart donanımdaydı.

Arkadan motorlu otomobil, sürüş dinamiklerinin Porsche 911’e benzetilmesi için ayarlanmıştı. Ön aksta %38,5 arkada %62,5 ağırlık dağılımıyla zaten başka türlüsü mümkün olamazdı ancak motor çılgın performans beklentilerini karşılayamadığı için araba içinde bulunduğu fiyat klasmanında farklı bir müşteri kitlesine hitap etmek durumunda kaldı. Renault Alpine Avrupa’da sevilmişti oysa… Daha güçlü turboşarjlı model üzerinde çalışmalar sürerken iflas geldi, stokta binlerce arabaya yetecek yedek parçayla beraber fabrika kepenk kapadı.

0’dan 88mil sürate ipini koparmış gibi çıkabilen DeLorean hayalinin gerçek olması malesef yıllar sürdü. Günümüzde küçük üreticilere gün doğdu, kanunların esnemesiyle beraber birçok ufak çaplı marka kuruldu, özel siparişle yahut küçük seriler halinde üretim yapabiliyorlar.

İşte bu geleceğe dönüş!

Boyasız gövde ve türbin jantlar DeLorean'ın alamet-i farikası.
Boyasız gövde ve türbin jantlar DeLorean’ın alamet-i farikası.

DeLorean da DMC-12 modelinin tasarımını mümkün mertebe bozmadan küçük seri halinde üretime başlamak için gün sayıyor. Motor orijinal Peugeot-Renault-Volvo V6’sı yerine daha düşük emisyonlu ve elbette çok daha güçlü bir tasarım olacak. Firma yetkililerinin tek çekincesi ihtiyaç duyacakları daha büyük fren disklerinin önde 14, arkada 15″ orijinal jant ölçüsüne sığdırılamaması. 17-18 inçlik ölçünün tercih edilmesi söz konusu olabilirmiş; arabanın harika tasarımını bozmaması temennimizi yinelerken, bu harika arabayı yeniden yollarda görecek olmamız mutluluk verici.

Resim kaynağı: CarsFeatured

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here