VW Grubu derinden sarsan “Dieselgate” emisyon skandalının ne olduğunu ve bizleri nasıl etkilediğini skandal ilk patladığında ele alıp enine boyuna değerlendirmiştik.

Orada da vurguladığım, bu hadisenin tek marka grubu ile sınırlı kalmayacağı, siyasi dengeler bir kenara bırakılıp bilimsel objektiflikle yaklaşıldığı takdirde neredeyse bütün otomobil üreticilerinin hüküm giyebileceğiydi.

Bu sefer EPA yetkilileri gözlerini Fiat-Chrysler grubuna dikmiş, 104000 modelin VW ile aynı usulde hileli ölçümle lisanslandırılarak satıldığını söylüyorlar! Grand Cherokee ve Ram 1500 kamyonetler kusurlu motorlarla (3 litre V6 dizel) Amerika’da satılmış…

Çevreci kimliğin vurgulandığı reklam görseli ne hoş…

Bu haber de gösteriyor ki emisyon ölçümü teknikleri, koyulan sınırlar gerçekçi olmaktan uzak ve manipülasyona açık. Hem üretici hem devlet tarafında. Yakıt tüketim verilerinin bile gerçek hayatla ne kadar uyumsuz olduğunu, otomobiliniz 10 yaşından eski bir model değilse siz de rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Euro5 ve Euro6 dengi standartların yüzünden motorların dayanıklılığı azalmakla kalmadı, yakıt sarfiiyatları da arttı. Tabi tek başına motor güçlerinde atılmak zorunda kalınan geri adım değil, yine manipüle edilmiş müşteri beklentisi doğrultusunda her geçen gün daha ağır, hantallaşan karoserler de sorumlu.

Bir devrim yaşanacak ve bu devrim elektrikli otomobil dönüşümü bahanesiyle gerçekleşecek gibi duruyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here