Yakın dönem İngiliz Mühendisliğinin medar-ı iftiharı olarak gösterilen, daha çok da pahalı elektrikli süpürgeleriyle tanınan Dyson firması, aslında çekirdeğini işini tutkuyla yapan bir mühendislik ekibinin oluşturduğu, son derece yüksek hedefleri ve potansiyeli olan bir firma.

Akışkan dinamiği konusunda sahip oldukları çokça patenti akıllıca kullanarak ürettikleri süpürgeler, vantilatörler ve el kurutma makinelerinden ziyade Sör James Dyson’ın asıl hedefi otomotivde fark yaratmak ve 2020 hedefiyle bu yolda ilerliyorlar.

Yıllar önce cam sileceklerini çok hantal buldukları için ve kauçuk silecek lastiği yerine hava jetleri kullanmanın çok verimli olacağını ispat etmişler ancak bu konudaki patentlerini hiçbir üreticiye satamamışlardı. Süpürgelerinde yaptıkları akıllı ergonomik tasarım detaylarını araç konsoluna entegre etmek, renkleri süslemeden ziyade kontrol birimlerini gruplamak için kullanmak gibi çokça basit ancak sektörde fark yaratacak fikirleri, patentleri olduğu için yapacakları şey çok ilgi çekici; herhangi bir otomobilden bahsetmiyoruz.

Süpürgelerine V6, V8 gibi isimler koyuyorlar ancak üretecekleri otomobil elektrikli olacakmış.

Dyson’ın hava bükme sanatını, hava emip püskürterek çalışan içten yanmalı motorlarla birleştirmek harika olurdu ancak malesef 2020’ye yetiştirmek istedikleri otomobil elektrikli olacakmış. Piyasaya girip pazar hacimlerini hızla büyütebilirlerse muhakkak bu potansiyellerini de kullanacaklardır.

Yepyeni ve renkli bir ekibin meyvesine merhaba diyeceğim günü iple çekiyorum.

Elektrikli süpürge üretegeldikleri yıllar boyu edinilen tecrübenin bir kısmının boşa gitmesini umuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here