Faraday Future, para musluğu Çin’deki dolu banka kasalarına bağlı, Kaliforniya merkezli bir tasarım ofisi. Çok büyük iddialarla sergiledikleri ilk konsept “FFZERO1” altı doldurulamayan bir tasarım olarak kalınca karizmaları çok fena dağılmış, amiyane tabirle madara olmuşlardı.

Hedefi yepyeni bir süper otomobil gibi göstermekten az manevra edip aslında modüler platform tanıttıklarını, bir model değil bir ürün gamı ile karşımızda hazır olduklarını söylediklerinde yine masalarının üzeri bir maket dışında bomboştu…

Geçen seneki CES fuarından bu seneye kadar hatırı sayılır bir değişim gösteren söylemlerinin yanında sunum konusuna gösterilen özen hususunda da hayli mesafe alınmış. Yine bir otomobil fuarı yerine tüketici elektroniği şovunda stand kiralamalarının ardından asıl tahtından etmek istedikleri hedefleri Tesla’yı sıkıştıracak silah ortaya çıktı: FF91

İsim konusunda risk alınmamış: Pazarlamacılar ve tasarımcılar biraz Ferrari FF, biraz Porsche 911 çağrışımının kulağa yeterince lüks geldiğine hemfikir olmalılar…

Las Vegas’a fabrika kurulacak, mucize arabanın üretimi Tesla’nın dibinde yapılacaktı. Üretim versiyonuyla alakası olmayan maketi gösterdikleri fuardan bugüne binbir çeşit sıkıntı ve sızlanmayla beraber artık karşımızda hareketli bir prototip duruyor. Üstelik hayli iddialı performans rakamlarıyla: 0-100km/s hızlanma 2,39sn ve tek şarjda 600 kilometreyi aşıp 700 kilometreyi bulabilen menzil!

Yüksek SUV gövdesi, dört çeker ve geniş iç mekan çokça sensör, otonom sürüş vaadi ile geleceğe dair yenilikçi olmayan, hep rakip odaklı söylemleri yine kulak tırmalasa da kurdukları cümleler boş değil. 1050 beygir gücü, 12 ultrasonik sensöre ek uzak/yakın mesafe için ayrı 13 radar, bir çifti yan aynaların da yerini alan 10 yüksek çözünürlüklü kamera ve bir de üç boyutlu, kaputa gizlenen “lidar” anten hep hatasız otonom kullanım için eklenmiş. Yüz tanıma ile anahtarsız giriş ise akla komik manzaralar getiriyor.

5,25 metre boyunda, 2,28 metre genişlik ve 1,6 metre yüksekliğe sahip araba iri, basık bir SUV. Tasarımı çok şık, Citroen DS5’i çağrıştıran fakat özgün yekpare ön-arka farlarıyla kolay ayırt edilecek türde iddialı hatlarla bezeli bir otomobil FF91.

Tesla Model 3’ün 24 saatte 232.000 adetlik akla zarar sipariş hızına yetişemese de bu şov otomobili 36 saatlik CES fuarı etkinliğinde 64.124 kişiyi rezervasyon yaptırmaya ikna etti. Bu haliyle en iyi ihtimalle nispeten başarısız Tesla olan X modeline ancak yaklaşacakken, ben Faraday Future firmasının bugüne kadar sunduklarının elektrikli otomobil piyasasında tutunmak için yeterli olmadığını düşünüyorum. Rimac gibi egzotik otomobil vaadiyle çıktıkları yolda en nihayetinde kuvvetli motorlu, ortalama bir tasarım ile devam edebildiler.

Avrupalı, Japon köklü firmaların elektrikli model atağı için elleri kulaklarında, hal-i hazırdaki hibrit ve elektrikli modelleri bayilerde uygun fiyatla müşteri beklerken çok daha ciddi atak için gün sayıyorlar. Bilhassa VW cephesinin Dieselgate ardından tutunacağı tek dal elektrik olduğu ve anavatanlarında da bu yönde yatırım için devlet desteği aldıklarını akılda tutmakta fayda var elektrikli otomobil üretmeye kitabın orta yerinden girmeye çalışan bu firmaya bakarken.

FF91’in internet sitesinde vakit geçirmek isterseniz buyrun.

4 YORUMLAR

  1. Can abi benim sizden bir ricam var.

    Şuanda seri üretim satışta olan (Türkiye pazarında olmasa da) elektrikli araçları listeleyip değerlendirir misin? İşte üstün özelliklerini, farklı yanlarını bulabilirsen hata/arıza çıkaran yönleriyle sıralayıp anlatırsam çok hoşuma gider, takipçilerinize merakla izlettirir.
    Hibrit seri elektrik motorluları da dahil edebilirsin.
    Saygılar, Sevgiler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here