2018 model yılında satışa sunulacak olan en yeni yeni Mustang, Ford’un prestij modeli spor otomobilinin güncel halinin biraz eksik kalan albenisini arttırmak için yapılmış yüzeysel makyajdan ibaret değil. Tepeden tırnağa birçok kalemde yapılmış kapsamlı bir çalışmanın ürünü.

Retro hatlı tasarımla ilk olarak 2005 yılında piyasaya çıkan Mustang, bu ikinci retro jenerasyonda aerodinamik öncelikler göz önünde bulundurularak tekrar şekillendirilirken çok zarif tavan çizgisi ve kuyruk hattına karşı aşırı kaba burnuyla orantısız görünüyordu. İlham alınan orijinal 1969 modelin izinden gidilmeye çalışılırken göz tırmalayan bu tasarım makyajla birlikte sivrilen far çizgisi sayesinde 2004 model son modern Mustang’le de bağ kurularak harika bir rötuş yapılmış.

“Modern” tasarımlı son Mustang 2004’te üretildi.

Görünmeyen kısımda ilk önemli detay birçok mecliste ucuz model olması hasebiyle alay konusu olan V6 motorun artık sunulmayacak olması. 2,4 litrelik turboşarjlı makine, hafif burunlu küçük Mustang ihtiyacını artık tek seçenek olarak karşılayacak. “Ecoboost…”

GM ortaklığında geliştirilmiş 10 vitesli otomatik şanzıman ve öncesinde Shelby GT350’nin karakteristik özelliği olarak bilinen sertliği ayarlı manyetik amortisörlerin her motorla alınabiliyor olması diğer yenilikler.

Sinyal lambalı “lüks kaput” hala duruyor, bombesi azaltılan kaput kıvrımı sayesinde kullanışlı olabilmesi hedeflenmiş. Zira güncel modelde bu opsiyonu aldığınızda sürücü veya yolcunun sadece kendi tarafındaki sinyali görebilmesi gülünç bir tasarım hatasıydı.

Ya sağdan, ya soldan. Aşırı bombe nedeniyle “deluxe hood” için ekstra para ödeyen insanlar hayal kırıklığı yaşıyordu.

5,0 litrelik V8 direkt enjeksiyonla tazelenirken sıkıştırma oranı 11,0:1’den 12,0:1’e çıkarılmış… 3 litrelik Ecoboost V6’dan devşirilen teknoloji güç artışının da müjdecisi sayılabilir.

İlk retro Mustang’e RGB LED aydınlatmalı gösterge paneli ekleyerek kabine ilginç bir hava katmasıyla dikkat çekmiş bir üretici Ford. Bu sefer farklı modlar arasında geçiş yapılırken şık, özgün tasarımlarla kullanıcısının yüzünü güldüren bir LCD gösterge panelini direksiyon arkasına yerleştirmiş. En nihayetinde LCD ekranlar analog saatlerden ucuz. Tasarıma da özen gösterilmemesi can sıkıcıyken Ford’un diğer üreticilere ilham kaynağı olması temennimiz.

Mustang’in zarif tavan çizgisi ve silüeti değişmezken Fren lambalarına parantez formu verilip güncellenmişler. Egzoz çıkışları ve tampon altı da difüzör görünümü verilecek şekilde yenilenmiş. Keşke sahte difüzörler bu kadar rağbet görmese de ucuz modifiyecilerin yapacağı işi otomobil firması kendi eliyle tasarımına katmasa!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here