Ford Bronco, firmanın 1966 yılında üretimine başladığı efsaneleşmiş başarılı modellerinden biri. İsmi devam etse de 1977 senesine kadar üretilen orijinal model, ismini F serisi kamyonetlerin en kısa şaseli hali olarak üretilen versiyonlara bıraktı.İlk Bronco üretimde kaldığı süre boyunca hem Willy’s Jeep (Jip) hem diğer rakiplerine karşı üstün dayanıklılığı ve performansıyla pek direnme şansı bırakmamıştı. Lakin petrol krizi ardından kemer sıkma politikasına hedef olarak tıpkı Mustang gibi sıradanlaştırılmış olmasına rağmen, özgün modelin başarısının sırrı olan küçük gövdeye takılı büyük organlar matemetiğini muhafaza ettiği için başarısı sürdü. Ta ki uzakdoğulu rakipler (Toyota RAV4) ciddileşene kadar. Son Bronco ’96 yılı itibarıyla banttan inerken atasının aksine çok sorun çıkartan elektronikleri ve ucuz etiketten doğan kofti imajıyla anılır olmuştu…

Ford’un çok kötü yönetildiği dönemdeki boşluktan istifade ile ICON Motors tarafından 2011 yılında küçük seri halinde üretimine başlanan Retro Bronco, orijinal tasarımın modern motor ve şanzımanla buluşturulmuş hali olması ile pek sevildi.

Bu replika bile başarılı sayılacak satış rakamı yakalayabilmişken tıpkı Mustang yahut Mini hatta Toyota FJ Cruiser ve Jeep Renegade gibi bir yenileme operasyonu ardından Bronco’nun karakteristik tasarımı da çok ilgi çekici hale getirilebilir.

Benim zayıf gördüğüm bir diğer ihtimal ise güncel F serisinin kısaltılarak tekrar pazara dönmesi:

Road&Track dergisinin hazırladığı potansiyel yeni Bronco hayali.

Resimlerde, yabancı basın mensuplarının öngörüsü ile şekillendirilmiş illüstrasyon, öncesindeki dört F serisi Bronco ile görülüyor. Buradaki sıkıntı Ford’un her yeni nesilde biraz daha irileşen F kamyonetlerini, ağırlıklarını kontrol altında tutabilmek için 2015’ten beri Alüminyumdan üretmeye başlamış olması. Artık bu tekniğin sonucu güzel bir Bronco için “fazla iri”.Sevenlerinin görmek isteyeceği şey ise çok farklı, retro görünümlü, küçük bir arazi piresi. Bu sanal modellemedekine benzer şeyler… Aslında Ford’un göstermiş olduğu eski konseptten pek de farklı değil beklenti:

Atası gibi kayalık arazide pinpon topu misali sekmeyecek olsa dahi bu arabanın eğlenceli olmasındaki anahtar çevikliğiydi. Ecoboost motorlarlar bu iş için biçilmiş kaftan.

Yeni, küçük ve ucuz Ford Bronco banttan indiğinde belki Avrupa pazarına dahi girmesi söz konusu olabilir. Büyük Detroit krizinin ardından “One Ford” felsefesi ile küresel pazarda minimal değişiklikle satılabilecek modeller üretmeye konsantre olmuştu zira firma. Böylece karlılığı arttıracaklardı. Nitekim Ranger ülkemizde satılan, sevilen bir kamyonetken küçük hacimli motorla getirilecek Bronco’nun Jeep Renegade veya Mini Countryman hatta RR Evoque ile yakalanan başarılı satış istatistiklerine bir yenisini eklemesi işten bile değil.

Yeni modelin resmi tanıtımını iple çekiyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here