Goodwood Sürat Festivalinde bir garip Mustang

0
4064

Otonom trafik hayallerinde hep akla gelen soru, bu yetenekten yoksun araçlara ne olacağı. Yahut sıkışık trafikte arabası içinde mahsur kalan ancak sevdiği aracını değiştirmek istemeyen insanların dört gözle beklediği haber otonom sürüş paketlerinin normal araçlara uygulanmak üzere satışa çıkması.

Bu konudaki beklentilere cevap niteliğindeki şov, otomobilseverlerin her sene özel otomobilleri aksiyon halinde görmek için merakla beklediği Goodwood’da yapıldı.

Cranfield Ünivesitesi ve Siemens işbirliğiyle hazırlanan sistem, hiçkimsenin burun kıvırmayacağı güzellikte bir V8 Mustang’e adapte edilmiş. Bütün ince ayarlamalara, GPS ve güzergah haritası desteği ile sürprizsiz pist koşullarında kullanılmasına rağmen sürücü koltuğunda “ikinci pilot” yardımıyla bile otomobil biraz sarsak yürüyebildi.

Aracı yüksek promilli bir Babaanne gibi sürüyor olmasına rağmen bu sistemler biraz daha geliştirilerek konvansiyonel araçlara adapte edilmeye başlandığında (ki aranan tek şart otomatik vites) sürücünün direksiyon başında fenalaşması yahut alkollü/uyuşturucu tesirinde araç kullanımı kaynaklı birçok kazayı önleyebileceklerine şüphe yok.

Bu gösteri, otomatik pilot sistemlerinden ne beklememiz gerektiği konusunda eğlenceli bir hatırlatma niteliğinde. Elbette çok daha iyileri yapılabilir ancak vatandaşın satın alabileceği sistemden KITT yarenliği beklemek ancak hayalperestlik olacağa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here