Akaryakıt olarak fosil kaynaklı ürünlerin kullanımına son vermek herkesin ortak temennisi ancak iş düzgün bir alternatif sunmaya geldiğinde malesef çevreciler de fütürist hayalperestler de yelkenleri suya indirmek durumunda kalıyor.

Elektrikli araçları besleyecek altyapı bir yana, mevcut araçların hepsinin çöpe atılacak olması fikri bile herşeyden önce müthiş bir kaynak israfı olarak suratımıza çarpılıyor. İki düzgün alternatiften biri biyobenzin, biri Hidrojen. Akaryakıt üretmek için verimli tarım topraklarını zayi etmek mantıksız iken yapılagelmiş nükleer santrallerin atıl enerji potansiyelini, dörtte üçü suyla kaplı gezegenimizde elektrolize vakfetmek çok mantıklı bir alternatif haline geliyor.

Hidrojeni bugüne kadar aktif kullanmamıza mani olansa depolama ve nakil problemleriydi. Bu alanda yapılan çalışmalarsa elli yılı aşmakta olup, sonuçta kullanıma hazır hale gelmesinde NECAR projesi ile en büyük emek sahibi firmalardan Mercedes, yeni hidrojenli aracını, tatil mevsiminde esprili bir şekilde karavan gövdesiyle tanıttı.

Elektrik itkili, yakıt pili sistemiyle donatılmış Sprinter F-Cell, 147 kilowatt gücünde, 350Nm torkla limitli elektrik motorunu beslemek için sadece depolanmış Hidrojen gazına ihtiyaç duyuyor. Elektrik motoruyla tahrik sisteminin rejeneratif fren avantajından istifade edebilmesi için bir de küçük pili var ki, bu da prize takılarak şarj edildiğinde 30 kilometre ek menzil sağlayabiliyor. Tabi asıl menzil rakamları, “test tüketimi ölçümü” ile 4,5kg Hidrojen yakarak 300 km şeklinde açıklanıyor. Ek Hidrojen rezervi sağlayacak ekstra depolar -ki Sprinter merdiven şaseli bir araç olduğu için bu depolar gövde altına güvenle sabitleniyor- yardımıyla aracın ikmaller arası menzilini 500 km seviyesine çıkarmak mümkün olmuş.

Karavanın da eklenmesiyle Hidrojenli araç filosu iyice genişleyen Mercedes, sessiz sedasız çalışılıor olmasına rağmen bu yakıt tipinin yeni standart haline geleceğini bir kez daha vurgulamış oldu.

Umarım bizim, elektrikli olacağı söylenen yerli otomobil projemizde de öncelik Hidrojen üretim, depolama ve yerli, verimli yakıt pili geliştirmeye verilerek çağı yakalamamız sağlanır.

Geç kalınmış olsa da bir yerden başlamak şart; fotoğrafta gördüğünüz ilk jenerasyonun içi yakıt sistemiyle doluyken yıllar içinde küçüle küçüle dört kişilik ailenin tatil ihtiyacına yer açıldı, menziliyse dörde katlandı.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here