Honda tarihindeki en kapsamlı geliştirmenin ürünü olduğu dile getirilen onuncu nesil Civic’in performans modeli Type R, otomotiv devlerinin halen iddialarını gerçek verilere dönüştermede kullanmaktan vazgeçmedikleri Nürburgring Nordschleife etabını 7 dakika 43.8 saniyede tamamlayarak önden çekişli otomobiller arasındaki zaman rekorunun yeni sahibi oldu.

Japonya’dan gelen en üst düzey mühendislerden oluşan teknik ekibin Type R testlerinin son kısımlarında gerçekleşen rekor turunda, pistin asfalt ve hava sıcaklarının ideal koşullarda olduğu da belirtiliyor. Bu ideal koşullar lastiklerin de performansının artmasında en önemli etken. Tur zamanı ile bir ufak notta da rekoru kıran aracın teknik özelliklerinin yollardaki modelle aynı olup, üzerinde ufak geliştirmeler (aslında biz o geliştirmelerin epeyce farklı olduğunu biliyoruz) yapıldığı eklenmiş.

Dünyaca ünlü bu etabı önceki nesil Type R’a kıyasla 7 saniye daha kısa sürede tamamlayan yeni Type R’ın bu denli farklı bir sonuç çıkarmasının ardında yeni 2.0 litrelik VTEC TURBO motordan alınan 320 beygir güç ve 400 Nm azami tork değerleri etkili. Burulma direnci %38 artırılan yeni gövde ve 16 kilogram ağrılık azaltımı da rekora giden yolda farkın ortaya çıkmasını sağlayan etkenler.

Şasi geliştirme kısmının yönetici mühendisi Ryuichi Kijima bu 7 saniyelik farkın artırılmış iz genişliği ve aks aralığı ve en önemlisi de arkada çok noktadan bağlantılı süspansiyonun kullanılmasına bağlıyor. Bu sayede Nürburgring yüksek hızla geçilen virajlarından Metzgesfeld‘e pist ortalaması olan 150 km/s ‘den 10 km/s fazla hızla girebilmek mümkün olabilmiş.

Yeni Civic Type R’ın üretimi tarihinde ilk kez Japonya ve Kuzey Amerika pazarlarına da ihraç edilmek üzere Swindon, Birleşik Krallık’ta bu yaz itibariyle başlıyor. Bakalım seri üretim modeline kavuşan kullanıcılar araçlarını Nürburgring’e çıkardıklarında rekor zaman turuna ne kadar yaklaşabilecekler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here