Detroit fuarında Honda standında tanıtılan yeniliklerden Türk müşteriler olarak bizim en çok ilgimizi çekeceğini düşündüğüm yeni, menzil uzatıcı motorla donatılmış hibrit otomobilin 2018’de yollara çıkacağının duyurulması oldu.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, menzil uzatıcı tabir edilen sistemde termik motorun tekerleklerle doğrudan bağlantısı bulunmazken çekiş, tekerleklere şanzımansız elektrik motoru ile ulaştırılıyor. Fosil yakıt sadece jeneratör vazifesinde kullanılarak bataryanın sağlayacağı akımın aracı hareket ettirmeye kafi geldiği durumlarda susturulabiliyor.

Resimlerde bahsi geçen tipte hibrit çekiş sistemine sahip ilk Honda olan 2.0 litre motorlu Accord’u görüyorsunuz. Yeni motorun CR-V ile HR-V modellerinde de kullanılacağı belirtildi. Bu durumda jeneratör makinenin daha küçük hacimli olacağını beklemek isabet olacaktır.

Civic hatta Jazz (çünkü Jazz ve HR-V aynı platformada üretiliyor) modellerinde görebileceğimiz yeni, vergi avantajlı hibrit aktarma sistemi, bilhassa sıkışık şehir trafiğinde araç kullanan insanlar için gürültücü dizellere çok iyi, ekonomik alternatif olabilir.

Daha önce Piyasaya sunulan Civic ve CR-Z hibritlerin elektrik motoru, debriyajın yanına bağlanmış bir aktarma takviyesinden ibaretti. Yine de düzgün kullanıldığında hatırı sayılır performans katkısını çok düşük yakıt tüketimiyle sunabiliyorlardı. Yeni sistem bu avantajları birer gömlek öteye taşıyacak.

Honda’nın Türkiye’de sattığı son hibrit araba, orijinal Insight’ın sportif varisi CR-Z olmuştu.

2 YORUMLAR

  1. Ben uzun zamandır neden böyle bir hibrit yapılmadığını merak etmekteydim.
    Misal, benzin motorunun ideal verimlilik seviyesi 3600 devir/dk ise (salladım), elektiriği hep en verimli seviyede jeneratör üretse onunlada elektrik motorlarını çalıştırsa, fazla elektriği depolasa vs. Honda nihayet başarmış demek helal olsun.

  2. Merhaba Can Bey, Otoseyir’in bu şekilde aramıza güncel sayılabilecek bir giriş yapmasına çok sevindim. Ayrıca Youtube kanalınızı zaten takip ediyorum. Videolarda ve sitede güncel otomobil versiyonları bilgisinin yanı sıra, otomotiv firmalarındaki güncel teknik bilgiler (motor, şanzıman, daha öncekine benzer çekiş sistemleri vş. ) içerikli konuları da kimi zaman tekrar ele almanızı ve böylece farkınızı gösterme şansını yakalamanızı temenni ederim. Lakin, günümüzde araba testleri yapan ve otomotiv güncel haberleri sunan bir çok site ve kanal bulunmaktadır. Fakat iki arabayı kıyaslarken birinin turbo sistemli olup, diğerinin atmosferik motorundan bahsetmeden bahaneyi direkt şanzımana yükleyen kişileri görünce, bu sitelerin birçoğunun ilgililere sağlıklı bilgi veremeyeceğini ve birbirlerine benzediklerini düşünmekteyim. Bence sizin farkınız öncelikle burada ortaya çıkacaktır. Teşekkür ederim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here