Kuzey Amerika’daki motorlu taşıtların çarpışma ve güvenlik sistemleri testlerini gerçekleştiren vakıf kuruluşu IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) , elektrikli otomobil pazarının iki önemli söz sahibi modeli Tesla Model S ve BMW i3’ün test sonuçlarını ve videolarını bizlerle paylaştı.

 IIHS’in 2012 yılından beri gerçekleştirdiği zorlayıcı küçük temas alanından çarpışma (small overlap) testinin yanında aracın orta eksenine daha yakın (moderate) önden, yandan, arkadan çarpışma ve yuvarlanma testlerine tabi tutulan Model S ve i3, daha önce test edilen plug-in Hybrid Toyota Prius Prime ve Chevrolet Volt‘tan kötü sonuçlar ortaya çıkarmışlar (bu iki model IIHS Top Safety Pick ödülü sahibi yani tüm testlerden iyi sonuç almışlar). Tabi hemen Tesla Model S ve BMW i3 güvensiz otomobiller diyemeyiz, sadece bazı özel durumlarda eksiklikleri işaret ve ispat edilmiş.

Model S P100D (serinin en ağır modeli) üzerinden gerçekleşen testlerde IIHS yetkilileri small overlap çarpışmasında sürücünün kemerin yeterince gerginleşmemesi neticesinde fazlaca öne gittiğini ve muhtemel yaralanmalara sebebiyet vereceğini tespit etmişler. An itibariyle yollardaki en güçlü ama hem de en ağır elektrikli otomobil olan Model S’in bir diğer sıkıntı çektiği nokta ise, yuvarlanma testinde aracın altında konumlanan ağırlığı 500 kg civarında olan bataryanın sütunları, camları ve tavanı bir hayli zorladığı gerçeği.

BMW i3’ün puanının kırılmasına ise arkadan çarpışmalarda boyun bölgesinde yaralanmalara sebebiyet verebilecek koltuk ve kafalık tasarımı neden olmuş.

Değerlendirme videosunun sonuda Toyota Prius Prime’a övgüler dizilirken, Tesla Model S ile BMW i3 için “ödevinize çalışın çocuklar” manasında bir mesaj verilmiş. IIHS’in hem devletten hem firmalardan bağımsız yapısı, bu gibi söylemlerde bulunmasını kolaylaştırıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here