İnternet çağında fuarlar her geçen gün önemini yitiriyor. Sızıntı fotoğrafları sık sık görmeye alışmışken, McLaren bu sefer örtüyü kendisi kaldırdı. Hesapta Cenevre’deki fuarda sergilenecek olan yeni otomobil, markanın kartelasında orta sıklet kalmasına rağmen aslında süper otomobil klasmanındaki 650S modelinin yenisi: 720S (veya P14, isim henüz zikredilmedi)

Daha evvel kamuflajlı halde yol testinde görüntülenen otomobilin herhangi bir zengin bebe oyuncağından farklı, önemli olmasının sebebi merkezindeki karbonfiber çekirdek.

Resimde görülen 650S modelinin karbon monokok şasesi. 

Mclaren, orijinal F1’i ürettikleri dönemde bir karbon iskeleti el işçiliği ile ortalama 2000 saatte tamamlayabiliyordu. Günümüzde ise bu süre, sağlamlıktan taviz verilmeksizin 2 saatin altına indirilebilmiş durumda. Ucuzlayan, kolay ve çokça üretilebilen karbonfiber, bu teknolojinin yavaş da olsa hayatımıza girmeye başladığı anlamına geliyor.

Yeni üretilecek modelin şasesi güncel 650S’ten daha hafif ve sağlam olacak. Burada kazanılan avantaj, üzerine çok kafa yorulmuş aerodinamik tasarımıyla yeni arabanın iki kat artan yere bastırma kuvveti nedeniyle gövdeye binecek ek yükleri desteklemek için elzem olmalı.

Çok pahalı ve sansasyonel F1.
650S’in günleri sayılı, sipariş vermeyi düşünüyorsanız acele etmelisiniz. Ha, yeni model gelecekmiş madem, değeri düşmesin derseniz küfür dağarcığımın sınırlarını bir kez daha yoklamama vesile olabilirsiniz. 🙂 Gidin 15 tane beyaz Passat alın…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here