OGD Türkiye’de Yılın Otomobili 2016 finalistlerinin InterCity Istanbul Park’ta gerçekleştirilen test sürüşleri

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD), tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek “Türkiye’de Yılın Otomobili” ödülü seçimi için adaylar belirlendi. İlki yapıldığında büyük bir ilgi ve heyecanla karşılanan “Yılın Otomobili” yarışmasında ipi göğüsleyecek otomobil bu yıl da otomotiv konusunda uzman gazetecilerden oluşan OGD üyelerinin oylarıyla belirlenecek.

Yılın Otomobili yarışmasına, Ocak 2016 – Şubat 2017 tarihleri arasında satışa sunulmuş olan 23 “yeni” model katılacak. İki aşamalı seçim sonrasında birinci seçilen otomobil, 11 Nisan 2017’de düzenlenecek gala gecesiyle kamuoyuna açıklanacak.

2016 yılında ilk kez verilen ödülde en genç üye olarak benim de oylamaya katılma şansım olmuştu. Bu yıl da hem sizlerden gelen görüşler hem de bizim OtoSeyir’de test etme, inceleme fırsatını bulduğumuz adaylar üzerinden bir değerlendirme yapacağız.

“Türkiye’de Yılın Otomobili-2017” yarışmasına katılacak modeller alfabetik olarak şöyle sıralanıyor;

Audi Q2
Audi Q7
BMW X1
Citroen C3
Ford Edge
Ford S-Max
Honda Civic
Honda HR-V
Hyundai Elantra
Infiniti Q30
Kia Cerato
Kia Sportage
Lexus NX
Mazda MX-5
Renault Megane
Mercedes E-Serisi
Nissan Pulsar
Peugeot 3008
Seat Ateca
SsangYong XLV
Suzuki Baleno
Suzuki Vitara
Toyota C-HR
Volvo S90
VW Tiguan

Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine iki aşamadan oluşacak. 3 Mart tarihinde yapılacak ilk oylama sonucunda jüri üyeleri tarafından önerilen ilk 7 otomobil, finalde yarışmaya hak kazanacak. Finale kalan 7 otomobil 6 Mart tarihinde açıklanacak.

4 Nisan tarihinde başlayacak ikinci aşamada ise 7 finalist otomobilin test sürüşü Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek ve ardından 7 Nisan’da ikinci oylamaya geçilecek. Bu oylamada her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıtacak. En fazla puan alan finalist, Türkiye’de Yılın Otomobili seçilecek. Birincinin açıklanacağı Gala Gecesi ise 11 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek.

Birinci seçilen marka, Yılın Otomobili logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek. OGD üyeleri seçim yaparken şu kriterlere göre oy verecek: “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı.”

OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, bu yıl ikinci kez düzenlenecek “Yılın Otomobili” seçiminin geçen yılda olduğu gibi yine büyük bir çekişmeye sahne olmasını beklediklerini belirterek “OGD’nin ana kuruluş amacında da yer alan tüketiciyi bilgilendirme misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçimlerinin, tüketicinin otomobil tercihinde de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili 2017’yi PPG Türkiye Otomotiv Tamir Boyaları ana sponsorluğunda, Intercity, Bridgestone ve Shell Helix Motor Yağları co-sponsorluğunda gerçekleşiyor.

http://www.otomotivgazetecileri.org/2017-turkiyede-yilin-otomobili-icin-start-verildi-haberi-669

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here