Anavatanı Almanya’da kompakt B-sınıfı Crossover pazarının satış adedi ölçütünde lideri olan Mokka, Opel’in içerisinde olduğu büyük değişime ayak uydurulması sürecinde kökten yeni bir model geliştirilmesi yerine kapsamlı şekilde güncellendi. Bu yenilikle değişimin iyice vurgulanması için ismine bir de “X” harf takısı alan Mokka’da iç mekanda, dış tasarımda ve donanım seçeneklerinde önemli yenilikler var. OtoSeyir’de bu modelin Exellence 1.6 CDTI 136 beygir, 6-ileri tam otomatik şanzımanlı, gücü yalnızca ön tekerleklere gönderen donanımını konuk ettik ve sizler için inceledik.

Mokka modelinin çok da geriye gitmeyen geçmişine bakacak olduğumuzda, Nissan’ın Juke ile yolunu açtığı küçük SUV “benzeri” tasarımlı otomobillerin 2011’den bu yana bir hayli önem kazandığını ve Opel’in bu sınıfa yönelik cevabını çok gecikmeden 2012 yılında verdiğini görüyoruz. Corsa temelleri üzerine şekillendirilen Mokka’da aslında kullanımı çok çeşitli modellerde karşımıza çıkan General Motors – Fiat Gamma II platformunun izlerine rastlıyoruz. Tabi ki yeni ECOTEC dizel ve turbo benzinli motorlar ile Aisin üretimi 6 ileri tork konvertörlü şanzıman, günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda araca eklenen yeni bileşenler.

Mokka X’in dış tasarımında inceltilen ve keskin hatlarla çizilmiş grafiklere sahip LED ön far grubu (opsiyonel olarak sunuluyor) ve arkada parça çizgisi değişmeden LED aydınlatmalı iç grafiği yenilenmiş farlarla makyajlı modeli önceki model yıllarından ayırt edebiliyoruz.

Arka tamponun plastik korumasının bagaj eşiğinden aşağı çekildiği ve olası çizilmelere karşı korumasız yeni bir yüzey ortaya çıktığı da gözümüzden kaçmıyor. Yine tampon üzerine konumlandırılan reflektör ve sis farının geometrisi değiştirilmiş, “aradaki farkı bulun” dikkat testi yapacak olanlara bir detay daha!

Araca yandan baktığımızda B-sınıfı platformun getirisi olan kısa dingil mesafesini fark edebiliyoruz. Diğer taraftan yükseltilmiş gövde, metal yüzey alanı artarken cam yüzey alanı azalmış kapılar, büyükçe tekerlek davlumbazları ve 215 / 55 / R18 lastikler kompakt Crossover / mini SUV tarifinin ana malzemeleri. Arazi araçlarında işlevsel bir kullanımı olan tamponun ön alt yüzünü kaplayan “skid-plate” Türkçesiyle koruma levhaları plastik malzemeden imal edilmiş ve görsellik görevini başarıyla hallediyor.

Asıl önemli ve beklenen değişim iç mekanda bizleri karşılıyor; yıllardır şikayet ve hoşnutsuzluk konusu olan kalabalık ve karışık düğmelerden oluşan kontrol panelleri sonunda Astra K ile yeniden tasarlanan düzene kavuşmuş. Önceden konsolun üst orta kısmında cama yakınca ve sonradan takılmış gibi duran medya sistemi ekranı, kullanımı daha kolay olan bir yere taşınmış.

Test aracının donanımıyla gelen IntelliLink Navi 900 isimli 8″ lik dokunmatik ekranlı yeni sistem incelemeyi yazdığım tarih itibariyle rakiplerinden üstün. Dokunmatik hassasiyeti, yüksek çözünürlüklü grafikleri ve geçiş hızları başarılı olan sistemin faydasını daha da artıran bir diğer özelliği ise Apple CarPlay desteği. Aracı test ettiğim süre boyunca telefonumun Adroid işletim sistemli olmasından dolayı yalnızca Android Auto’yu çalıştırma girişimlerim oldu, onda da hem Opel’in hem de Google’ın ülke desteğini bu yılın sonunda vereceğini duyurduğu bilgisini aldım ve neticede size nasıl çalıştığını gösteremiyorum.

Test konuğumuzda Exellence donanımına ek olarak gelen deri koltukların dışında, ön konsolun yolcu bölümünde ve kapı içlerinde de sentetik deri kullanımı görüyoruz. Premium üreticilerin lüks modellerine çıkılmadığı taktirde maliyet ve dayanım odaklı genel tercih olarak, kabinin alt parçalarında sert plastik kullanılırken üst kısımlara doğru daha yumuşak ve dokusu farklı malzemelere geçiş olur. Mokka X’te de durum benzer ve malzemelerin kalitesi sınıf standartlarında, birleşim yerlerinde göze batan işçilik kusurları yok.

 Son dönemde kullanımı yaygınlaşan “piano black” parlak cilalı siyah plastik kaplama Mokka X’te de üzücü yan etkilerini göstermiş; parmak izi ve tozları fazlaca görünür hale getiren bu kaplama türü çizilmelere karşı da hassas. Model özelleştirme tablolarından görüldüğü kadarıyla bu kaplamadan kurtulmanın tek yolu ise Exellence’dan düşük donanımları tercih etmek. Fırçalanmış alüminyum, başka dokulu plastikler veya ahşap kaplama seçenekleri olmasını isterdik açıkçası.

Sürücü koltuğuna bütünleşik kol dayanağı tek parça ve içinde bir eşya saklama gözü yok. Ön koltuklar arasında kalan alt konsolda içi kauçuk yastıklı iki tam boy bardaklık ve sürgülü kapaklı bir eşya gözüne yer verilmiş. Mekanik el freni ise Z harfi şekilli bir kol tasarımı sayesinde az yer işgal ediyor ve elektromekanik park freni sevmeyenleri mutlu ediyor.

Arka yolcu yaşam alanında test mankenimiz “Venti” boy Ege kritik bir şekilde sığıyor, bu şekilde ön koltuğa da son bir ayar vererek uzun yola gidebileceğini de ekliyor. Ortalama ölçülere daha yakın yolcular arka koltukta daha fazla diz ve baş mesafesine sahip olacaklardır. Arka koltuk yan destekleri ortada da bir yolcuya yer ayırmak üzere çok abartılmadan tasarlanmış. ISOFIX bağlantıları da hazır. Hem deri kaplamalar, hem de koltuk süngerleri orta-sert diye nitelendirebileceğimiz bir ayarda.

Ülkemizde çekirdek aile olsun, geniş aile olsun hatta bekarların, yeni çiftlerin, gençlerin bile an gelip ihtiyaç duyarsak diye özellikle dikkat ettikleri bagaj hacmi ise koltuklar dik vaziyette 356 litre, 60:40 oranında katlanabilir koltuklar yatık vaziyette 1372 litre olarak açıklanmış. Düz bir zemin ve yan duvarlara sahip bagaja eşya sabitleyebilmek için bir kaç kanca ve askıya yer verilmiş. Zeminin altında sürpriz bir hacim daha sunan Mokka X’te tam boy yedek lastik de mevcut. Bu kısımdaki ekstra alan aracın opsiyonel olarak sunulan bisiklet taşıyıcısına göre tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor. Tamponun alt kısmından çekmece gibi dışarıya çekilen bu bisiklet taşıyıcı opsiyonu (FlexFix Bike Carrier) yeni modelde de sunuluyor ancak ülkemize muhtemelen özel siparişle getiriliyor.


Yeni nesil Alüminyum bloklu ve bu malzemenin kullanımı artırılmış 1.6 CDTi 136 beygirlik ECOTEC motor ve 6-ileri tam otomatik şanzımanla 1462 kilogram net ağırlığa sahip olan Mokka X, daha düşük donanım ve 1.6 atmosferik motorla 100kg daha hafifleyebiliyor. En dolu haliyle 1.5 tona yaklaşan ağırlı B sınıfı temelli bir otomobil için günümüz teknolojisinde biraz ağır kaçıyor. Ancak motorun alt devirlerde ürettiği yüksek tork ve 4000 d/dk’lara doğru zirve yapan 136 beygir maksimum güç değeri bu ağırlığı bir nebze olsun hissettirmiyor.

Ağırlığın asıl kötü yansıması ise virajlarda gövde salınımı ve yüksek ağırlık merkezinin getirdiği potansiyel tekerleği yerden kesme vb. tehlikeli durumlara karşı sertleştirilmiş süspansiyon yayları. Kaliteli kaplamalı yollarda sessiz ve konforlu bir yolculuk sunan Mokka X, İstanbul’un kışından ve bakımsızlığından nasibini almış kötü yollarda, çukurlarda biraz sarsıcı ve gürültülü olabiliyor. Bunu daha küçük çaplı jantlar, düşük lastik basıncı ve yumuşak hamurlu lastik tercihleriyle biraz da olsa giderebilmek mümkün.

Şanzıman günümüz çift kavramalı rakipleri kadar hızlı olmasa da, eski tork konvertörlü şanzımanlara göre daha hızlı olduğu fark edilebiliyor. Ayrıca konfor kıyasında kesinlikle kuru tip çift kavramalı şanzımanlardan önde. Japon Aisin firmasının PSA (Peugeot – Citoren) ve General Motors gruplarına özel olarak yüksek bir Ar&Ge bütçesiyle geliştirdiği vites kutusunun iç direnci ve dolayısıyla kayıpları da epey azaltılmış. Buna rağmen ortalama tüketime 100 kilometrede 1 litreye varan artış yansıması olacağını, düz vites tercih etmek isteyen kullanıcıları da dikkate alarak belirtmek gerek.

Bunun yansıması olarak Mokka X bizim testimizde kar yağışlı kış koşullarında, kış lastikleriyle ve İstanbul trafiğinde 100 kilometrede ortalama 6,6 litre motorin tüketti. Bu değeri daha dikkatli, sabit hızlı, uzun yol sürüşlerinde 5-6 litre seviyelerine çekebilmek de mümkün. Trafik ve yol şartları elverdiğince yapabildiğimiz denemelerde bunu gördük.

Özet olarak, otomatik şanzımanı ve yüksek oturuş pozisyonu sayesinde yoğun trafikte farklı ve konforlu bir sürüş deneyimi sunan Mokka X, sportif sürüşlere elverişli değil. Corsa’dan büyük ve hatta Astra’ya çok yakın bir bagaj hacmine sahip olan aracın müşterisi bu iki diğer modelin bazı özelliklerinden dolayı tercih etmeye müşterilere hitap ediyor. Corsa’da dizel otomatik kombinasyonunu ve yeterli iç hacimi bulamayan, Astra’da ise yere yakın oturuş biçimini sevmeyenler Mokka X’e yönelebilir.

Premium sınıf otomobillere gönderme yapılan en dolu seçenek olan Exellence donanımıyla, giriş seviyesi olan Enjoy donanımına ilaveten şu özellikler geliyor;

Ön kol dayama desteği
LED arka farlar
Yokuştan iniş Desteği (HDC)
Karartılmış arka camlar
Krom kaplı alt cam çerçevesi
12V elektrik çıkışı (ön ve arka)
Krom şerit kaplı kapı kolları
Anahtarsz Giriş ve Anahtarsız Çalıştırma Sistemi (Open & Start)
Işıklı makyaj aynaları
Uzun Far Asistan (HBA)
Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Full LED Ön Farlar (AFL+)
Otomatik Far Yükseklik Ayarı
Ön koltuk sırt cepleri (sürücü koltuğu)
Geri Görüş Kamerası
Işığa duyarlı otomatik kararan iç dikiz aynası
Yağmur sensörü
Çift Bölgeli Elektronik İklim Kontrollü Klima (ECC)
18″ Alaşımlı Jantlar
Opsiyonel Ekipman
IntelliLink NAVI 900 Bilgi ve Eğlence Sistemi (8″ Dokunmatik Renkli Ekran) 3 boyutlu Navigasyon ve Türkiye haritası
Sunroof
Opel Eye
Ergonomik Spor Deri Koltuklar (koltuk ve direksiyon ısıtması ile)

Opsiyonel ekipmanlar olmadan 121,300 TL liste fiyatı olan Mokka X Exellence 1.6 CDTI A/T FWD, toplamda 12,450 TL tutarındaki opsiyonları ekleyince 133,750 TL son fiyata ulaşıyor. Tarihi zirvesindeki döviz kurları ve ekstra vergi maliyetleri nedeniyle bu fiyatla göz korkutan Mokka X, şu sıralar halen 2016 model yılınının fiyat avantajlarıyla bulunabiliyor.

5 YORUMLAR

  1. Şanzımanın Aisin olduğunu ilk kez burada okudum. Esin misiniz? Benim bildiğim Opelin bildik Active Select şanzımanı be bunun Aisin sen alınma olduğunu ilk kez okuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here