Porsche, SUV pazarından gelen davete kayıtsız kalmayarak büyük arazi aracı Cayenne’in Coupé modelini tanıttı.

Şık görünmesi için çok uğraşıldığı belli. Kaba oranları gizlemek için rakipleriyle benzer reçeteden yararlanılmış.

Porsche 80’li yılların sonunda ekonomik olarak dibe vurup, varlığını sürdürebilmek adına birçok projesini iptal etmiş bir firma. 993 kasa kodlu modelin geniş çamurluklu harika gövdesinin aslında Panamera öncüsü denemesinden devşirilen arka aksın mecburen kullanılmasıyla doğduğunu bilmek ne anlatmak istediğimi açıklamak adına kâfi gelecektir.

Sabit cam tavan standart.

Kapsamlı bir üretim tekniği revizyonu, kaliteden taviz vermeden üretim kapasitesini yükselterek maliyet düşürme çalışması ardından tanıttıkları küçük roadster Boxster modelinin başarısıyla kazandıkları güdümü düzgün yöneterek su soğutmalı 911’lerle devam ettirebildiler.

Bunlara ek olarak kazanılan LeMans başarısı, Formula 1 fiyaskosunun küllerinden doğan Carrera GT ile en tepeye taşınan marka değeri, rüyalardaki kontak anahtarına kavuşmanın en mantıklı (ve ekonomik) hali SUV Cayenne ile sunulunca muazzam satış başarısı yakalandı. 80’lerin sonunun Dakar şampiyonu 959’u da bu vesileyle hatırlandı: “Eski güzel günler.”

İsteğe bağlı olarak ekstra ücret karşılığı arkada üç kişilik oturma kapasitesi ikiye indirilebiliyor.
Karbondan mamul açılmaz tavan opsiyonel.

Porsche, satış başarısından gelen karlılığını yeni modellerle artırmaya devam ediyor. Amblemin karizmasını muhafaza için de azami gayret sarfederek elbette. Çünkü pek çok kişi için Cayenne “Anne jipi” hüviyeti ile özdeşleşti. Daha taze bakışla şekillendirilen Macan’ın küçüklüğünden ötürü müşteri nazarında oluşan prestij farkını yukarı taşımak adına basık tavanlı Cayenne Coupé tanıtıldı. Zira çıkış amacı ile Macan, zaten daha küçük ve çevik bir SUV Coupé idi.

Temel olarak aynı otomobil, biraz alçalan tavan hattının oturma konforundan taviz gerekmeden ağırlık merkezini aşağı çektiği iddia ediliyor.

Sabit cam tavan ve üçlü arka koltuk standartken karbonfiber tavan ve tekli arka koltuklar ekstra ücretle satılıyor. Aracın ikizi Cayenne’den daha kullanışsız bagaja rağmen opsiyonlar hariç ondan %10 daha pahalıya satılıyor olması ise günümüzün pazarlık dehası. Daha az, artık daha çok demek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here