İflas eden İsveçli otomobil üreticisi SAAB, en son yerli otomobil haberleriyle gündemimize gelmişti. Çinli, elektrikli otomobil üreticisi NEVS tarafından General Motors’dan satın alınıp sessizliğe büründüğünden beri piyasaya geri dönmesini bekleyenler bu haberle hayal kırıklığına uğradı: Firma artık NEVS ismiyle çalışacak.

saab-99-turbo

Saab’ı otomobilseverler için özel yapan ilerici bakışı ve özgün teknolojiler geliştirmekten geri durmayan cüretkar tutumuydu.

saab 9-5

Geceleyin hız göstergesi hariç kararan kabin aydınlatması, vites kolunun gerisindeki kontak anahtarı, turbo motorlar, müthiş yüksek güvenlik sistemleri ve havacılık kolundan gelen aerodinamik deneyleriyle öncü bir firmaydı.

Saab-ursaab

Tasarladıkları araçlar ve teknolojiler yeterince yüksek satış rakamına ulaşamadığı için işini çok iyi yapan küçük esnafın AVM karşısında tutunamaması misali sürekli zarar ederken eski finansörü GM’in bütün baskısına rağmen kaliteden taviz vermeyerek otomobilseverlerin gönlünde taht kuran klasik namzeti otomobiller üreterek piyasaya veda ettiler.

Belki yeri doldurulmayacak ancak öncülük ettikleri özel sistemler bugün birçok farklı üretici tarafından taklit edilmek suretiyle yaşatılıyor.

1 YORUM

  1. “Belki yeri doldurulmayacak ancak öncülük ettikleri özel sistemler bugün birçok farklı üretici tarafından taklit edilmek suretiyle yaşatılıyor” hangi sistemler mesela?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here