Norveç’te 2025’ten itibaren “yeşil enerji” harici araçların yola çıkmasına izin verilmeyeceğinin duyurulması insanların kafasını karıştırdı.

Suzuki Vitara

Halbuki iklimin çok soğuk olduğu Norveç, sabahları içten yanmalı motorları çalıştırmanın işkenceye dönüştüğü bir coğrafya. Buz gibi havada (-20 Santigrat ve altı) park yerlerindeki prizlere takılarak elektrikli ısıtıcıyla araçların çalıştırılabilecek seviyeye ısıtılması, elektrikli/hidrojenli araçların öpülüp baş üzerine konmasına neden oluyor.

Zaten pratikliğiyle bizim beğenimizi kazanmış benzinli ve dizel motorların bölgedeki iklim gereği elektrik şebekesine muhtaç olmaları, yağ soğuduğu için düzgün çalışmayan aktarma organları ve arabaların sık arıza çıkarması gözden düşmeleri için sebep. Elektrik aktarmalı araçlardaysa hem motorun ideal çalışma sıcaklığına ulaşması için ısınma derdi yok, hem şanzıman yok. Zaten park yerlerine çekilmiş elektrik prizlerinin ısıtıcı yerine pili doldurmasıysa doğrudan avantaj.

Avrupa’da iddialı olarak satılan ilk elektrikli araba Tesla’nın Norveç’te yüksek rağbet görmesinin esprisi de bu nüansta.

Özel bir durum, iklimdaşları olan Sovyetler Birliği bünyesinden dağılan memleketlerde bile eşine rastlanması zor zira eldeki arabaları ıskartaya ayırmanın ekonomik yükünü halka yansıtmak için refah seviyesinin Norveç seviyesine çekilmesi öncelikli ihtiyaç.

Tesla S

Her gün yeni elektrikli araçlar tanıtılır, Karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi için propoganda yapılırken böyle bir argümanın parlatılarak servis edilmesi, sanki elektrikli, pilli arabalara metazori dönüş yapılacağı algısının uyandırılmak istenmesi reklam faaliyetinin bir diğer ayağı. Taş, yerinde ağırdır. Elbette daha üstün teknik, eskinin yerini alacak, öncelikli tercih olacaktır ancak “üstünlük” tayinini tüketici yapmalı, propogandayla kullanıcının kanaatine yön verilmesi birçok mecrada olduğu gibi otomotivde de sırıtıyor. Etik sınırları zorluyor.

Reklam çalışmalarını bir kenara bırakıp objektif bakacak olursak, kimsenin kullanmakta olduğumuz benzinli arabayı altımızdan çekip almayacağı aşikar. Belli bölgelerde özel uygulamalar yapılacak olsa dahi bu, yöre insanına kolaylık sağlayacak şekilde teşvik nevinden bir yaptırım olacaktır.

Otomobil teknolojisine dair haberlere kulak kabartırken binmekte olduğunuz araca demode değil geleceğin klasiği gözüyle yaklaşın, bakımlarını ihmal etmeyin. Karlı çıkacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here