Elektrik motorlu ve pilli vasıtalar alanında öncü firma Tesla Motors, Elon Musk’ın 2006 yılında paylaştığı yol haritasını izlemeye devam ediyor. Geç de olsa hız kazanmaya başlayan Model 3 üretiminin ardından sıradaki hedefler olan Semi (Truck) ve Roadster modelleri de dün Hawthorne, California’da düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı.

Gecenin asıl olayı olarak zannedilen Semi Truck tanıtımından sonra sürpriz bir şekilde sahneye çıkan ikinci nesil Roadster modeli bu sefer Lotus altyapısı ve parçaları kullanmıyor. Belki Lotus’tan Tesla’ya geçen mühendislerin katkısı olsa da Tesla Motors çatısı altında geliştirilen yeni Roadster 0-100 km/sa hızlanmasını 1.9 saniyede gerçekleştirirken, yeterince düz ve uzun bir yol bulabildiğiniz taktirde 400 km/sa ‘e kadar hızlanabileceği söyleniyor. Bu performans değerlerini elde ederken 10,000 Nm ‘lik torku 3 farklı motorla yola aktardığını da belirtelim. Hali hazırda yollarda olan Model S ve X’e güç veren 100kWh bataryaların iki katı büyüklüğünde bir kapasiteye daha küçük bir gövdede ev sahipliği yapan Roadster’ın menzilinin 620 miles yani 1000 km’ye yakın olacağı da yine gece boyunca havada uçuşan verilerden bir diğeri.

 Tesla Motors’un yepyeni bir pazara girişini sağlayacak olan Semi Truck modeli ise otomobil alanına göre çok daha radikal değişiklikler, yeniliklerle getiriyor. İçten yanmalı motorun olmaması sayesinde sürücünün alışılmış ağır vasıtalara kıyasla daha alçakta ve kabinin ortasında oturduğu tasarımda aerodinamiğe olumlu yönde etki eden gövde geometrisi dikkatleri çekiyor.

 500 mil yani yaklaşık 800 km menzili olacağı açıklanan Semi’ye bu erişim mesafesini ne tip ve hangi kapasitede bir pilin sağladığı bilgisi ise henüz verilmedi. Gücünü arkadaki dört tekere de dört bağımsız motorla aktaran Semi Truck’ın 80,000 lbs veya 36,2 metrik ton yükü çekerekten 0-60 mph hızlanmasını 20 saniyede gerçekleştirebildiği bilgisi de bir Tesla aracının ağır vasıta da olsa yüksek performanslı olduğunu vurgulamak için verilmiş olsa gerek.

 Tesla Semi Truck’ta donanım ve opsiyon tercihlerinden bağımsız olarak, geliştirilmiş Autopilot özelliği standart olarak sunulacak. Megacharger ismi verilen bir yeni hızlı şarj ağı ile birlikte bu devasa pillerin 30 dakikada dolabileceği de paylaşılan bir diğer teknik detay.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here