Nikola Tesla kadar ismi suistimal edilen pek az insan vardır. Birçok kişinin kahraman olarak görmek istediği aslında sadece iyi bir bilim insanı, başarısız bir girişimci olan Tesla’ya mezarında rahat yok!

Bu sefer kamyon üreticisi olarak Nikola Motor karşımıza geliyor, tabi ki elektrikli, 2000 beygir gücünde, 6 tekerlekten çekişli bir rüya kamyonu üretme iddiasıyla.nikola-kamyon

Müthiş düşük bakım giderleri, devasa güç ve 300-400 bin Dolar arasında kalacak fiyat etiketi birçok potansiyel müşteriyi cezbetmiş olacak ki $1500 ile açılan ön siparişlerden 2.3 Milyar Dolar’lık satış garantilenmiş.

nikola one
Az düğme, bol dokunmatik tablet ve basit tasarım… Nefret ettiğim bir geleceğe uyandım. Ama tabi küçük üreticilerin işi epeyce kolaylaşıyor.

Duyurulan cihaz aslında bir seri hibrid. Doğalgaz yakan türbin motorundan jeneratör olarak istifade ederek aküleri şarj ederken altı tekerlek sırf homojen çekiş değil aynı zamanda mükemmel frenleme sağlayacak.

Buradaki espri, elektrik aktarmalı sistemin esas avantajı olan hiçbir aşınan parça olmaksızın frenleme, bunu yaparken ciddi miktarda elektrik üretebilme ve bunu üst üste tekrarlayabilme.

Güvenlikte çığır açacak olan elektrik aktarmalı ağır vesaitin ilk örneklerinden biri bu şekilde karşımıza gelirken ardının boş kalmayacağı aşikar. Altı bağımsız çekiş motoru sayesinde tork yönlendirmesi, fren gücü dağılımı özelliklerini sunabilmesi bile bu kamyonu diğerlerinden başka bir kategoriye koymaya kafi.

Şimdilik elimizde Kickstarter tadında bir internet sitesi, birkaç bilgisayar çizimi ve vaat varken prototipi tamamlanıp ilk test sürüşü Utah/Amerika’da 2 Aralık 2016’da yapılacağı duyurulan kamyonu heyecanla bekliyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Erkenci firmalar ilk yapanlardan olup piyasada isimlerini duyurma ve yerlerini sağlamlaştırma adına atılımdalar. Öncü oldukları ve işi hızlandırdıkları için üstlendikleri görev çok önemli.. Geleneksel firmalara kalsa bu işler gelişmez.. Ancak tek damla petrol kalmayacak ki bişeyler yapsınlar. Tabi bu öncü firmalar genellikle büyük firmalar tarafından daha sonra yutuluyor. Çünkü geleneksel firmalar öylesine devasa servetler edindiler ki tabiri caizse bunların üstlerine oturup canlarını çıkartıp bünyelerine katıyorlar.

    Bu elektrikli vasıtalar mevzusu daha evvel geliştirilmiş olsaydı eminim şimdiye dek pil ile alakalı sorunların çok önemli olan kısımları çoktan aşılmış olacaktı. Ama işte petrol lobisi bizi hapsetti bu yakıtlara..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here