İşte Volvo S90'dan inerken normal adam böyle duruyor.
İşte Volvo S90’dan inerken normal adam böyle duruyor.

Çatısı altında bulunduğu FOMOCO’nun insiyatifiyle model yelpazesini şekillendiren yerdeydi yakın zamana kadar ve amiral gemisi model üretmek yerine, potansiyel müşterisinin aklını lüks SUV ile çelen markalar arasındaydı Volvo.

Model yelpazesini fazla genişletemeden yüksek satış adetleri yakalaması zaten zorken, bir de Ford’un elindeki parçalarla yetinmeleri, onlara bağlı tasarım kısıtlamalarına boyun bükmeleri bekleniyordu.

Ford Motor Corp. yeniden yapılanma sürecine girerken Volvo’yu Çinli otomotiv devi Geely’e sattı. Geely ismini duyan müşterilerdeki kalite algısına yönelik endişeler, firmanın ürün politikasına bakışının “muslukları sonuna kadar açmak” olduğunun ortaya çıkmasıyla sekene buldu ve birbiri ardına tanıtılan yeni modeller kaygıları tarihe gömdü!

“Naughty Volvo” sloganıyla isminin sadece güvenli (aynı zaman da sıkıcı) olarak anılmasının önüne geçmeye çalışan firma, el değiştirmenin ardından “Thor’un Çekici” tasarım düsturunu benimsedi.

Önce XC90, şimdi de S90'ın gündüz farlarına nakşettiği çekiç deseniyle emsallerinden ayrılacaklar.
Önce XC90, şimdi de S90’ın gündüz farlarına nakşettiği çekiç deseniyle emsallerinden ayrılacaklar.

S90, kozmetik oyunlar bir yana oranlarıyla ilgi çeken bir araba. Ön tampon ile ön dingilin arasındaki mesafe kısa, kabin boşluğu epeyce uzun ve ön cam çerçevesi dik burun sayesinde  uzayan motor kaputuna epeyce pay bırakıyor. Üst-orta sınıf klasmanında yer bulan otomobil benzerleri arasında en uzun, en geniş fakat en alçak tavanlı olanı. Daha da uzama potansiyeli var gibi, zira mensup olduğu klasmanda, rakip firmaların 20 – 30 cm uzatılmış gövdeli modelleri de opsiyon listesinde sunulabiliyor. Bu haliyle arka kapıdan inip binmek biraz zahmetli ancak araba çok sportif görünüyor.

Genişleyen İç Mekan

Volvo S90/V90 Kabin

Kabin genişliği önceki modelden bile iyi ki o da yeterince başarılıydı, detay işçiliği ise üzerinde durulması gereken bir başlık haline gelmiş:

Evvelki model versiyonları olan S80, V70/XC70 kabin tasarımlarında Volvo’nun bir dönem haklı olarak çok öne çıkardığı arkası boşaltılmış şerit orta konsol tasarımını görüyorduk. Özenle yerleştirilen ve tasarlanan düğmelerle hem ergonomik, pratik, hem de emsalsiz bir şıklık sağlanıyordu. Yeni modelde kocaman, 10″ ekranın geleneksel konsola gömülmesi, eşya gözleri, bardaklık ve küllüğün abartılı şaft tüneline saklanması arabayı sıradanlaştırmış. Haliyle işçilik kusurlarının göze batması da engellenmiş olmuş. Burada maliyetin aşağı çekildiğinden bahsetmemiz yanlış olmaz.

Göstergesiz de araba, tam dijital ekran direksiyonun arkasını da ele geçirirken kabindeki tasarıma damgasını dikey havalandırma yarıkları vuruyor. Ekranın, menfezlerin de altından boydan boya geçen çelik şeridin üzerine oturan ahşap kaplama fazla İngiliz tarzıyken iddialı müzik sisteminin hoparlörleri de metal ızgaralarla vurgulanmış. Aracın akustik konforu üzerinde çok çalışıldığı üzerine basıla basıla dile getirildi. Volvo Jaguar‘laşmış…

Hacim küçültme furyası sürse de gaz kesmeyecekler!

PowerPulse depolu turbo
Basınç tanklı turbo sistemiyle motorun ani hızlanmalarda güçsüz anı kalmıyor.

Basınç tanklı turbo sistemine “power pulse” ismini koyan Volvo, malesef artık aracın model adındaki rakamlarla silindir sayısını değil güç seviyesini anlatıyor. T6 dört silindirli… Bırakın V6’yı, V8’in dahi sığdırılabileceği devasa kaputun altı dört silindirli çevre (cep) dostu motorları barındıracak. Geçmişte Ford raflarından alınan 1.6 motorlar da kullanılmıştı, yeniden böyle bir uygulama yapılabilir. Minik motorlar sayesinde kocaman kaputun altı yumuşak malzemelerle doldurulurken yaya güvenliği çıtası yukarı çekilmiş. V40’da gördüğümüz kaput hava yastığı yok ama uzun kaput bu durumu bir dezavantaj olmaktan çıkarıyor.

Sürücüsüz Otomobilden Bir Adım Öncesi

Araba kendi kendine gidebilse de, Volvo şu anda sadece sürücüye yardım etmeye odaklanmış.
Araba kendi kendine gidebilse de, Volvo şu anda sadece sürücüye yardım etmeye odaklanmış.

Güvenlik Volvo’nun en önemli pazarlama argümanı ve bu araba da bantlardan otonom sürüşe hazır iniyor. Acemiler, otomobil kullanmaktan korkan yahut reflekslerine güvenmeyen insanlar için mükemmel yardımcılar var ve hal-i hazırda piyasada bulunan modellerden ne denli iyi çalıştıklarını da biliyoruz. Volvo’nun hedefi 2020’den itibaren hiç kimsenin kendi ürettikleri arabalar içinde ölmemesi, ağır yaralanmaması. Bu hedefi tutturmalarını can-ı gönülden diliyor, üst orta sınıf araba arıyorsanız bir Volvo bayiine de uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Lansmanda çektiğimiz videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here