Kompakt C-sınıfı otomobillerin gelişiminde önemli bir rolü olan Ford Focus, ilk nesilde verdiği üst sınıf sürüş keyfi ve yakaladığı -satış adedindeki- başarıyı devam ettirememesiyle Holywood üçlemelerinde rastlandığı dile getirilen “gittikçe bozma” tabirine bir nevi uyuyor. 2015 yılında makyajlanan Mk3 ile “director’s cut”dan ziyade “baş kostüm tasarımcısı” sürümünü gördüğümüz Focus’un sürüş dinamikleri halen üst mertebelerde kendi yükselttiği çıtadan başarıyla geçebilse de tüketicinin son tercihinde etkilendikleri bazı noktalar akılları çeliyor. Ford mühendislerinin bu sebeple dördüncü nesil Focus’un geliştirilmesinde odak noktası olarak arka yolcu yaşam alanı, gösterge paneli-konsol tasarımı ve bagaj konularına yoğunlaştığı söyleniyor.

 Yeni sızan kış testi görüntülerinde de yukarıda bahsettiğim iddiaları doğrular nitelikte ayrıntılar dikkatimizi çekiyor; kısmen artan gövde ölçüleri, uzayan arka kapılar ve arka yan camlara bütünleşen kelebek camları, arka yolcu yaşam alanında yapılmak istenen değişiklikleri işaret ediyor.

 Başlıkta adı geçen “daha fazla konfor” geliştirmesinin sürüş kısmına yansıması, üzerinde değişiklikler yapılmış amortisörlerle mümkün. Ancak konfor ve dinamik sürüşün tartıldığı terazi öyle hassas ki, burada ya pahalı bileşenlere yer verilmesi ya da birinden feragat edilmesi gerekiyor. Focus’ta 1998’den beri evrilerek günümüze gelen “Global C Platform” unun temelde aynı kalacağını da belirtmeden geçmeyelim.

2018’de yollarda olması beklenen dördüncü nesil Focus yine Sedan, 3 veya 5 kapılı Hatchback, Station Wagon gövde tipleri ile 1.0 – 1.5 litre EcoBoost, 1.5 – 2.0 litre TDCi dizel termik motorlarının yanı sıra Hybrid ve tamamen elektrikli türevlerinin de sunulacağı öngörülüyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here