Dünya otomotiv pazarında gittikçe önem kazanan kompakt SUV / Crossover pazarı Avrupa’da 2020 yılına kadar, yılda 2 milyon adetlik potansiyel satış adediyle bir çok üreticinin öncelikli ilgi alanına girmiş durumda. FCA (Fiat – Chrysler Automotive) Grubu da bu pazardan payına düşeni almak için önceden Türkiye yollarında bir ara sayıları artıyormuş gibi olmasından tanıdığımız, sonradan izini kaybettiren Compass ile tüm Avrupa pazarına geri geliyor.


Geçtiğimiz yılın sonunda ilk olarak Amerika pazarları için tanıtımı yapılan Compass, özünde Fiat 500X ve küçük kardeş Renegade’in altyapısal bileşenlerini kullanıyor. Artırılmış aks mesafesi ve diğer gövde ölçüleriyle C-sınıfı kompakt SUV’ler arasındaki rekabete katılacak olan yeni Compass’in dış tasarımında olmasa da içeride Cherokee ile benzerlikler görüyoruz.

Yeni Compass’de endüstrinin en başarılı bilgi&eğlence sistemlerinden biri olarak kabul gören UConnect’in 5″, 7″ ve 8.4″ ekran ebatlarındaki seçeneklerine yer verilmiş. 8.4 inçlik büyük erkanlı sistemde Apple CarPlay ve Android Auto destekleri olacağı da belirtilmiş.

Avrasya pazarları için 1.4 litrelik MultiAir2 Turbo benzinli motor 140 beygir azami güç ve 230Nm azami tork değerlerine sahip. Dizel tarafında ise 1.6 litrelik Multijet II 120 beygir azami güç ve 320Nm azami tork değerleriyle bizim pazarımızı en yakından ilgilendiren ve sevindiren haber ancak yalnızca düz vites ve 4×2 çekiş seçeneği ile ısmarlanabileceğini de eklemeli. Compass’ten daha üst sınıfa göz kırpan beklentileri olan için ise 2.0 litre 170 beygirlik MultiJet II motorla 4×4 sistemi 6-ileri düz veya yeni nesil 9-ileri otomatik şanzımanla alınabilecek.

Bir Jeep modelinin olmazsa olmazı arazi performansı ve 4×4 sisteminin teknik arka planındaki detaylarıdır. Jeep bu modelin genelde asfalt yollarda kullanılacağını öngördüğü halde Trailhawk özel modeliyle arazi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterilerini de tatmin etmeye çalışmış. Jeep Active Drive ve bu sistemin Low modu ile 20:1 aktarma oranıyla torkun %100 ü yalnızca bir tekerleğe aktarılabiliyor. Vites konsolunun hemen yanındaki dairesel düğmeden kumanda edilen SelecTerrain sistemi Auto, Snow(kar), Sand(kum), Mud(çamur) ve Trailhawk modeline özel olarak Rock(kayaç) modlarıyla 4×4 güç aktarımı zeminin durumuna göre ayarlanabiliyor. Tam otomatik aktarma sistemi, gerekmeyen durumlarda arka diferansiyele yönlenen gücün tamamını kesebiliyor.

Sürümden kazanma diye tabir edeceğimiz satış politikalarıyla günden güne maliyetleri azalan ve daha çok otomobilde rastlamaya başladğımız aktif güvenlik sistemlerine yeni Compass’te de yer verilmiş; önden çarpmışa uyarısı, şerit takip sistemi, kör nokta uyarısı, geri görüş kamerası, tam otomatik paralel ve dikey park yardımcısı ve adaptif hız sabitleyici ile bir otomobili sürmek için gösterilmesi gereken asgari dikkat seviyesi daha da aşağıya çekilmiş.

 Avrupa için Cenevre Otomobil Fuarı’nda siparişleri alınmaya başlanan Sport, Longitude, Limited ve en üst seviye olan Trailhawk donanımlarıyla tercih edilebilen yeni Compass’in başlangıç fiyatı 25,000 Euro. TOFAŞ tarafından ülkemize de bu yılın sonbaharında getirileceği duyrulan yeni Compass’in fiyatları belli olduğunda sizleri haberdar ediyor olacağız.

1 YORUM

  1. merhabalar acaba bmw x1 in yeni modelinin incelemesi gelecek mi herkes yaptı inceleme ancak bi siz kaldınız ve bende aracı sizden dinlemek isterim ozellikle detaylı bir video bekliyorum kolay gelsin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here