SUV pazarı her geçen gün büyürken klasmanın isim babası Jeep, ürün gamını genişletmeye odaklanmış. Bağlı olduğu Chrysler firması Mercedes ile ortaklığını sonlandırıp Fiat ile anlaşınca model stratejisini baştan aşağı değiştirmek zorunda kaldığı için önce seçenekleri azaltarak yeni “parça havuzundan” istifade ederek model geliştirmeye başladılar.

Firmanın amiral gemisi Grand Cherokee büyük ölçüde eski Mercedes ML parçaları kullanılarak üretilen, Jeep’in patentli “Quadra Drive” viskoz kilitli diferansiyelleri ve birkaç küçük modifiye ile arazi performansı üst seviyeye çekilen, buna karşılık ani manevrada lastik patlatabilme, takla atabilme riski ortaya çıkması nedeniyle gözden düşen yerde.

Ödenekleri arttırılan Jeep markası altında artık böyle maymunluklara yer olmayacak…

Cherokee ise Mercedes’in garip bağlantıları sayesinde Mitsubishi Galant izlerini taşımasına rağmen olabildiğince özgün tasarlanmış, açıkta duran yakıt tankının kaza esnasında yarılıp yangın çıkarması nedeniyle tepki görmüş, geri toplanmıştı.

 

“Çok büyük bir Cherokee” olarak adlandırılabilecek Commander modeli bir dönem ülkemizde de satılmış, lüks arazi aracı olarak rağbet görmüştü.

Ülkemizde de bir dönem satılan 7 koltuklu Commander.

Artık Fiat-Chrysler ortaklığı bünyesinde, daha önemli bir yük üstlenen Jeep markası Fiat 500x ile ikiz üretilen küçük Renegade modelinin kazandığı satış başarısının ardından birbiri üzerine iddialı modeller hazırlamakta olduğunu duyurdu. Range Rover, Mercedes GL muadili Wagoneer ve Grand Wagoneer son müjdeleri olurken şimdilik Dodge Ram kamyonet şasesi üzerine inşa edileceği dışında bilgi verilmedi. Hibrit motor seçeneği sunulabileceği ihtimal dahilindeyken bu haberi bizim için kulak kabartmaya değer hale getiren detay tam da bu oluyor. Paralel ithalat ile özel galeriler üzerinden ülkemize satılan Cadillac Escalade Hybrid’in müşterisi olduğunu hatırda tutarak bu modelin de pazarımızda yer bulacağını tahmin etmek zor değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here