Porsche Macan 2014’de piyasaya sürüldüğünden beri Dünya çapında 350.000 adet satarak başarılı bir grafik çizdi. Porsche, Macan’ı sportif sürüş özelliklerinden ödün vermeyen, arazi kullanımına uygun, konfor ve tasarım konusunda da başarılı bir model olarak öne çıkarmak istiyor.

Ülkemiz standartları için pek minyon olmasa da en nihayetinde Cayenne’in küçüğü olduğundan, Porsche model hiyerarşisinde kompakt sayılan Macan’ın, şehir odaklı SUV’lardan olmadığı vurgusunun markanın Dakar Rallisi mirasından istifade edilerek yapılışına şahit oluyoruz.

Eskiden bu testler büyük gizlilikle yapılırdı…

Porsche bu konuda ciddi olduğunu Afrika’da test ettiği yeni Macan’ın görsellerini paylaşarak göstermeye çalışıyor. Yeni modeli yüksek rakımlı sert arazi koşullarında çetin bir rekabete hazırlıyorlar. Range Rover Evoque, Mercedes GLC ve BMW X4 nişangâha konmuş durumda. Elbette her gün bu aktiviteyi tekrarlamak ağır bakım maliyetlerini baştan kabul etmek demek olmakla beraber, asfalt performansı yanında bir gün ihtiyaç duyulduğunda sahibini utandırmaması, bu modellerden müşterinin beklentisi.

Elbette hayal satılıyor; klasmandaşı olduğu araçlar ve selefi gibi satılacak yeni Macan’ların da büyük çoğunun üçüncü sahibinden evvel lastiği çamura değmeyecek, muhtemelen o da (aracın 10 yıl sonraki piyasa değeri ile bakım maliyetlerinin oranı hesaplandığında) bunu yaptığına bin pişman olacak.

Yine de izlemek eğlenceli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here