Geniş halk kitlelerine hitap eden otomobiller üreten Renault’nun bu bağlamdaki görevini yerine getiren, an itibariyle Avrupa yollarındaki en ucuz ‘B sınıfı’ elektrikli otomobil olan Zoe, yollara çıkışından 3 yıl sonra enerji yoğunluğu iki kat artırılmış* bataryası ile karşımızda.

*: Teknik detaylarda 41 kWh olarak görünen yeni batarya sebebiyle ZOE Z.E. 40 ismiyle anılacak modelin 22 kWh kapasiteli öncelinden tek farkı, ölçüleri değiştirilmeden kapasitesi artırılan bataryası. Bu önemli gelişmenin arkasında ise Renault-Nissan grubunun önemli tedarikçisi dünya devi LG Chem firması bizleri selamlıyor. Ölçülerin değişmemesi, ilk nesil ZOE kullanıcılarının da bu yeni bataryayı dilerlerse ve tuzlu bedelini karşılayabilirse araçlarına taktırabileceği anlamına geliyor.

NEDC (artık güncelliğini yitirmiş bir Avrupa test normu) parkurunda 400km menzile ulaştığı kayıtlara geçen modelin gerçek erişim değerlerini Renault mühendisleri yaz koşullarında 300 km, kış koşullarında ise 200 km olarak bildiriyorlar. 2015 yılında test konuğumuz olan ilk nesil Zoe‘de de değindiğimiz kabin sıcaklığını konforlu seviyelerde tutma ihtiyacı ve termal koruması olmayan bataryanın yeni modelde de 100km menzilin dış ortam sıcaklığı ile bağlantılı olarak kaybolabileceğini gösteriyor.

YouTube üzerinden yayınlanan ve uzun süredir ilgiyle takip ettiğim Fully Charged Show yapımcısı Robert Llewellyn, Aralık ayında Portekiz’de gerçekleşen lansmanda bizlere çok değerli bilgiler sunmuş. Programı merak edenler böyle buyursun;

Robert’in değinmediği bir diğer teknik bilgi ise, yeni ZOE’de üç farklı motor ve şarj ünitesi seçeneğinin yer alacak olması.

Anavatanı Fransa’da 23,600 € dan başlayıp 28,000 € ya kadar çıkan bir fiyat aralığına sahip yeni ZOE’de ısıtmalı deri koltuklar, 17″ alaşım jantlar, düşük enerji tüketimli BOSE ses sitemi, akıllı telefonlarla tam uyumlu R-Link 2 ve şarj istasyonlarına özel olarak uyarlanmış TomTom navigasyon sistemi gibi özellikler üst paketlerde sunuluyor. Finans kısmında aracı piliyle beraber satın almak, pilini kiralamak veya tümden aracı kiralamak gibi opsiyonlar bulunuyor.

 

Renault Türkiye yetkililerinden aldığım bilgiye göre yeni ZOE 40 ülkemize bu yıl Mart veya en geç Nisan ayında getirilecek. Satın alma, pil kiralama veya aracı kiralama opsiyonlarının nasıl ve fiyatının ne kadar olacağı konusunda şimdilik bilgi yok ancak yeni ZOE’nin eskiye oranla üretici kaynaklı bir zam almadığını belirteyim.

2 YORUMLAR

  1. Pil kirasız alındığında, tam kullanabilecek düzeyde bir elektrikli otomobil yapmış Renault. Umarım Türkiye’de satmamak için direnmezler.

  2. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler Can bey, fakat ulkemde elektrikli otomobil satilmasin diye ugrasan bir yonetim varken ve sadece akaryakittaki otv’ yi dusunen bir zihniyet bizi yonettigi surece, elektrikli otomobiller avrupada yuzbinlerce satilirken biz boyle agzimizi acip bakariz.

    Bu konuyu derinine arastiran, yabanci videolarla birlikte sizi de zevkle seyreden birisi olarak sunu eklemek isterim. Insanlarimizin dunyadan haberleri yok!!! Mecaz degil, gercekten Türk milletinin dunyadan haberiyok. Televizyonda bize sunulan vur patlasin cal oynasin programlar veya hergun yayinlanan aci haberler tam da gorevini yerine getiriyorlar!!! Elektrikli otomobil bizler gibi ortadogu ulkeleri haric dunyada nasil adetlerde satiliyor bir bilseler.. ABD’ de akaryakit fiyati su fiyati gibi bile iken ne kadar cok elektrikli otomobil satiliyor halkimiz bir bilse, bir uyansa uykusundan.. Sadece otomobil degil, herseyde gerideyiz.

    Son olarak Tekno seyir ve Oto seyir programlarinizi zevkle seyrediyorum ve takipcinizim. Ekibinizdeki herkese sevgilerimi ve selamlarimi gonderiyorum..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here