Volkswagen Grubu’nun Avrupa’da ve hatta dünyada en yüksek oranlarda büyüyen C-sınıfı kompakt Crossover / SUV pazarına yönelik yeni model atağı Skoda Karoq ile devam ediyor. Skoda’nın ilk kompakt SUV girişimi olan Yeti modeli de bayrağı Karoq’a devrediyor.

SEAT Ateca ile neredeyse aynı gövde panellerini paylaşan Karoq’un dış tasarımında Skoda tasarım bölümünden yalnızca farlara özgün bir dokunuş yapılabildiğini görüyoruz. Aks açıklığı ve gövde ölçüleri olarak Tiguan ve Ateca ile aynı değerleri sunan Karoq, Kodiaq’ı fazla büyük bulanların yöneleceği model olacak.

VAG modellerinin iç tasarımında en çok farklılaşma çabası gösteren marka olan Skoda, Karoq’ta da bu ısrarını sürdürmüş ve konsolun göğüs kısmında Kodiaq’ta rastladığımız çizgilere yer verilmiş. Skoda için bir ilk olacak yeni tamamı LCD ekrandan oluşan dijital gösterge paneli de Kodiaq ile beraber sunulmaya başlanacak.

Kodiaq’tan bir boy küçük olmasının avantajını kullanarak ve kardeşi olan diğer modellerde sunulmayan 1.6 TDI 115 beygirlik güç ünitesi Karoq ile tekrar kaputun altına giriyor. Ülkemizde çok talep edilen 1.6 dizel ve otomatik şanzıman kombinasyonu Yeti’de de bir süredir sunulmuyordu ve pazarımızda oluşan bu beklenti en nihayetinde Karoq’la birlikte giderilmiş olacak.

MQB platformunda kullanımı yaygınlaşan yeni 1.0 TSI 115 ve 1.5 TSI 150 beygirlik motor seçenekleri benzinli motorun sessizliğini ve üst devirlere uzanan torkunu seven müşteriler için düşük yakıt tüketimleriyle cazibelerini korumaya devam ederken, fazla yol yapan ve Haldex AWD özelliğine kavuşmak isteyenlere de yüksek torkuyla VAG’ın Avrupa’da en çok ürettiği motorlardan biri olan 2.0 TDI ünitenin 150 ve 190 beygir güç değeri sunan türevleri sunuluyor.

Yılın ikinci yarısında üretimine başlanması beklenen Karoq’u ülkemizde yılın sonlarına doğru görme ihtimalimiz bir hayli yüksek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here