Premium, niş, butik ve egzotik modellerin daha öne çıktığı Cenevre Otomobil Fuarı’ndan geniş halk kitlelerini ilgilendiren sürpriz bir haber geldi; Nissan Qashqai beklenmedik bir zamanda yenilenmiş haliyle karşımıza çıktı.


C-sınıfı crossoverlar arasında satış başarısı lideri ve hatta tüm sınıflar ele alındığında en çok satan otomobiller listesinde de yukarı sıralarda olan Qashqai’den bu zamana kadar 3 milyon adet üretilmiş. Renault’nun kendini ispatlamış 1.5-1.6 dCi ve 1.2 tCe motorlarıyla Nissan’ın kendine has V-Motion tasarım çizgisi ve CVT şanzıman dokunuşu bir çok kullanıcının beklentilerini karşılamışa benziyor. Bu başarıyı sürdürmenin ve zirveye oynamanın da bazı gereklilikleri var ve Nissan da 2013 yılında yollara çıkan Qashqai’yi rakipleri sıkıştırmaya başladığı bir anda yenilemiş.


Ön kısımda tipik bir makyaj operasyonundan çok daha kapsamlı değişiklikler yapılmış, aracın geri kalanını görmeden bir açıdan baktığınızda bu modelin makyajlı ikinci nesil değil de üçüncü nesil tamamen yeni bir Qashqai olduğu hissine kapılmak pek mümkün.

Arka kısımda daha ayrıntıda gizli değişiklikler yapılırken farların yeni LED grafiği makyajlı kasanın farkını ortaya çıkarıyoru.

İç mekanda uzun bir süredir benzer düğme grupları ve parçaların kullanımı sıkmaya başlarken, tasarımcılar geçici çare olarak direksiyon simidini tümden değiştirerek dikkatleri dağıtmaya çalışmış. Alt kısmı düzleştirilmiş yeni simit Mazda’nınkilere çok benziyor. Ayrıca yeni gelen Tekna+ donanım seçeneğiyle üzerinde 3 boyutlu desenler olan aluminyum/krom kaplamalar ve Nappa deri koltuklar kalite anlamında bu sınıfta çıkılabilecek sınırlara yaklaşıyor.

Sürüş destek sistemleri, yarı otonom hatta tam otonom sürüşe doğru ciddi örnekler yollara çıkmaya başlamış ve fiyat açısından erişilebilir donanım seçenekleri B-sınıfı modellerde bile gündemde iken Nissan da geri kalmamış ve yeni Qashqai’de yarı otonom diyebileceğimiz aktif direksyon, gaz ve fren kontrolü yapan destek sistemine yer vermeye başlamış.


Yeni Qashqai bu yaz ülkemize de getirilecek ve yeni donanımlara ilaveten daha fazla güç isteyenlere 1.6 dCi 160 beygirlik motor da sunulmaya başlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here